portfolio - en to de_DE translation catalogue (103 entries)

en: Settings
de_DE: Podešavanja

en: Short description
de_DE: Kratak opis

en: A short description which you'd like to be displayed on your portfolio page
de_DE: Kratak opis onoga što biste voleli da se prikaže na vašoj portfolio stranici

en: Date of completion
de_DE: Datum završetka

en: The date when the task was completed
de_DE: Datum završetka

en: A link to the site
de_DE: Link za site

en: Date of completion:
de_DE: Datum završetka:

en: Short description:
de_DE: Kratak opis:

en: Description:
de_DE: Opis:

en: Executor Profile:
de_DE: Profil izvršitelja:

en: More screenshots:
de_DE: Više slika ekrana:

en: Technologies:
de_DE: Tehnologije:

en: The files "portfolio.php" and "portfolio-post.php" are not found in your theme directory. Please copy them from the directory `wp-content/plugins/portfolio/template/` to your theme directory for correct work of the Portfolio plugin
de_DE: Datoteke "portfolio.php" i "portfolio-post.php" nisu pronađene u direktorijumu vaše teme. Molimo vas da ih kopirate iz direktorijuma `wp-content/plugins/portfolio/template/` u direktorijum vaše teme da bi vam Portfolio plugin ispravno funkcionisao.

en: Settings saved.
de_DE: Podešavanja sačuvana.

en: Portfolio Settings
de_DE: Portfolio Podešavanja

en: Update images for portfolio
de_DE: Ažuriraj slike za portfolio

en: Update images
de_DE: Ažuriraj slike

en: Image size name
de_DE: Naziv veličine slike

en: Width (in px)
de_DE: Širina (u pikselima)

en: Height (in px)
de_DE: Visina (u pikselima)

en: Sort portfolio by
de_DE: Rasporedi portfolio prema

en: portfolio title
de_DE: naziv portfolia

en: date
de_DE: datum

en: menu order
de_DE: redosled menija

en: random
de_DE: nasumični

en: Portfolio sorting
de_DE: Portfolio raspored

en: ASC (ascending order from lowest to highest values - 1, 2, 3; a, b, c)
de_DE: RAST (rastući, od najnižih do najviših vrednosti - 1, 2, 3; a, b, c)

en: DESC (descending order from highest to lowest values - 3, 2, 1; c, b, a)
de_DE: OPAD (opadajući, od najviših do najnižih vrednosti - 3, 2, 1; c, b, a)

en: Number of images in the row
de_DE: Broj slika u redu

en: Display additional fields
de_DE: Prikaži dodatna polja

en: Date
de_DE: Datum

en: Short Description
de_DE: Kratak opis

en: Description
de_DE: Opis

en: Executor
de_DE: Izvršitelj

en: Technologies
de_DE: Tehnologije

en: Display the link field as a text for non-registered users
de_DE: Prikaži polje za link kao tekst za neregistrovane korisnike

en: Text for additional fields
de_DE: Tekst dodatnih polja

en: Executor Profile
de_DE: Profil izvršitelja

en: Slug for portfolio item
de_DE: Podloška za portfolio stavku

en: for any structure of permalinks except the default structure
de_DE: za bilo koju strukturu permalinkova, osim za podrazumevanu strukturu

en: Rewrite templates after update
de_DE: Ponovo napišite šablone posle ažuriranja

en: Turn off the checkbox, if You edited the file 'portfolio.php' or 'portfolio-post.php' file in your theme folder and You don't want to rewrite them
de_DE: Isključite okvir za štikliranje ako ste uredili 'portfolio.php' ili 'portfolio-post.php' datoteku u svom folderu sa temama i ako ne želite da ih ponovo pišete.

en: Rename uploaded images
de_DE: Promenite naziv otpremljenim slikama

en: To avoid conflicts, all the symbols will be excluded, except numbers, the Roman letters,  _ and - symbols.
de_DE: Da biste izbegli konflikte, svi simboli će biti isklljučeni, osim brojeva, latiničnih slova i simbola _ i -.

en: Add portfolio to the search
de_DE: Dodaj portfolio pretrazi

en: Using Custom Search powered by
de_DE: Upotrebu prilagođene pretrage omogućio

en: Activate Custom Search
de_DE: Aktiviraj prilagođenu pretragu

en: Download Custom Search
de_DE: Preuzmi prilagođenu pretragu

en: Save Changes
de_DE: Sačuvaj izmene

en: Add New
de_DE: Dodaj novi

en: Add New Portfolio
de_DE: Dodaj novi Portfolio

en: Edit
de_DE: Uredi

en: Edit Portfolio
de_DE: Uredi Portfolio

en: New Portfolio
de_DE: Novi Portfolio

en: View Portfolio
de_DE: Vidi Portfolio

en: Search Portfolio
de_DE: Pretraži Portfolio

en: No portfolio found
de_DE: Portfolio nije pronađen

en: No portfolio found in Trash
de_DE: Portfolio nije pronađen u korpi za otpatke

en: Parent Portfolio
de_DE: Nadređeni Portfolio

en: Create a portfolio item
de_DE: Kreiraj Portfolio stavku

en: Executor Profiles
de_DE: Profili izvršitelja

en: Search Executor Profiles
de_DE: Pretraži profile izvršitelja

en: Popular Executor Profiles
de_DE: Popularni profili izvršitelja

en: All Executor Profiles
de_DE: Svi profili izvršitelja

en: Parent Executor Profile
de_DE: Profil nadređenog izvršitelja

en: Parent Executor Profile:
de_DE: Profil nadređenog izvršitelja:

en: Edit Executor Profile
de_DE: Uredi profil izvršitelja

en: Update Executor Profile
de_DE: Ažuriraj profil izvršitelja

en: Add New Executor Profile
de_DE: Dodaj novi profil izvršitelja

en: New Executor Name
de_DE: Novo ime izvršitelja

en: Separate Executor Profiles with commas
de_DE: Odvojite profile izvršitelja zarezima

en: Add or remove Executor Profile
de_DE: Dodaj ili ukloni profil izvršitelja

en: Choose from the most used Executor Profiles
de_DE: Izaberite među najčešće korišćenim profilima izvršitelja

en: Executors
de_DE: Izvršitelji

en: Technology
de_DE: Tehnologija

en: Search Technologies
de_DE: Pretraži tehnologije

en: Popular Technologies
de_DE: Popularne tehnologije

en: All Technologies
de_DE: Sve tehnologije

en: Parent Technology
de_DE: Nadređena tehnologija

en: Parent Technology:
de_DE: Nadređena tehnologija:

en: Edit Technology
de_DE: Uredi tehnologiju

en: Update Technology
de_DE: Ažuriraj tehnologiju

en: Add New Technology
de_DE: Dodaj novu tehnologiju

en: New Technology Name
de_DE: Novo ime tehnologije

en: Separate Technologies with commas
de_DE: Odvojite tehnologije zarezima

en: Add or remove Technology
de_DE: Dodaj ili ukloni tehnologiju

en: Choose from the most used technologies
de_DE: Izaberite među najčešće korišćenim tehnologijama

en: Your most used portfolio technologies as a tag cloud
de_DE: Vaše najčešće korišćene portfolio tehnologije kao oblak reči

en: Title
de_DE: Naslov

en: Read more
de_DE: Pročitajte više

en: View all posts in %s
de_DE: Vidite sve postove u %s

en: Updating images...
de_DE: Ažuriranje slika...

en: No image found
de_DE: Nije pronađena slika

en: All images are updated
de_DE: Sve slike su ažurirane

en: Error.
de_DE: Greška.

en: Image size not defined
de_DE: Veličina slike nije određena

en: We can update only PNG, JPEG, GIF, WPMP or XBM filetype. For other, please, manually reload image.
de_DE: Možemo ažurirati samo  PNG, JPEG, GIF, WPMP ili XBM vrste datoteka. Za ostale, ponovo otpremite slike ručno.

en: Image size changes not defined
de_DE: Promene veličine slike nisu određene

en: Invalid path
de_DE: Nevažeća putanja

en: Support
de_DE: Podrška

en: ATTENTION!
de_DE: PAŽNJA!

en: In the current version of Portfolio plugin we updated the Technologies widget. If it was added to the sidebar, it will disappear and you will have to add it again.
de_DE: U tekućoj verziji Portfolio plugin-a ažurirali smo widget Tehnologije. Ako je dodat bočnom meniju, nestaće i moraćete ga ponovo dodati.

en: Read and Understood
de_DE: Pročitajte i shvatite
