Quotes Collection 2.0 - en to de_DE translation catalogue (93 entries)

[ctx: widget name]
en: Random Quote
de_DE: Zufälliges Zitat

[ctx: widget description]
en: Random quote from your quotes collection
de_DE: Zufälliges Zitat aus deiner Zitatesammlung

en: Random Quote
de_DE: Zufälliges Zitat

en: Title
de_DE: Titel

en: Show author?
de_DE: Urheber anzeigen

en: Show source?
de_DE: Quelle anzeigen?

en: Refresh feature
de_DE: Aktualisierungsoption

en: Advanced options
de_DE: Erweiterte Optionen

en: Random refresh
de_DE: Zufällige Aktualisierung

en: Unchecking this will rotate quotes in the order added, latest first.
de_DE: Deaktivieren, um Zitate in der Reihenfolge anzuzeigen in der sie hinzugefügt wurden (älteste zuerst).

en: Auto refresh
de_DE: Automatisch aktualisieren

en: every %s sec
de_DE: alle %s Sek

en: Tags filter
de_DE: Schlagwortfilter

en: Comma separated
de_DE: durch Kommata getrennt

en: Character limit
de_DE: Zeichenbegrenzung

en: none
de_DE: kein

en: Loading...
de_DE: Laden...

en: Error getting quote
de_DE: Fehler beim Laden des Zitats

en: Next quote &raquo;
de_DE: Nächstes Zitat &raquo;

[ctx: heading]
en: Add New Quote
de_DE: Neues Zitat hinzufügen

[ctx: submenu item text]
en: Add New
de_DE: Neu hinzufügen

[ctx: heading]
en: Import Quotes
de_DE: Zitate importieren

[ctx: heading]
en: Export Quotes
de_DE: Zitate exportieren

[ctx: heading]
en: Quotes Collection Options
de_DE: Quotes Collection Optionen

[ctx: submenu item text]
en: Options
de_DE: Optionen

[ctx: submenu item text]
en: All Quotes
de_DE: Alle Zitate

[ctx: submit button text]
en: Save Changes
de_DE: Änderungen sichern

[ctx: submenu item text]
en: Edit Quote
de_DE: Zitat bearbeiten

[ctx: list meta, above the quotes list table in the main admin page]
en: All Quotes
de_DE: Alle Zitate

[ctx: list meta, above the quotes list table in the main admin page]
en: Public
de_DE: Öffentlich

[ctx: list meta, above the quotes list table in the main admin page]
en: Private
de_DE: Privat

[ctx: list meta, above the quotes list table in the main admin page]
en: Search results for "%s"
de_DE: Suchergebnisse für "%s"

en: Search
de_DE: Suchen

en: Browse and choose a <abbr title="JavaScript Object Notation">JSON</abbr> (.json) file to upload, then click the 'Import' button.
de_DE: Suche und wähle eine <abbr title="JavaScript Object Notation">JSON</abbr>-Datei (.json) zum Hochladen, dann klicke auf die 'Import'-Schaltfläche.

en: Choose a file to upload:
de_DE: Datei zum Hochladen auswählen:

en: When you click the button below, a <abbr title="JavaScript Object Notation">JSON</abbr> file with the entire collection of quotes will be created, that you can save to your computer.
de_DE: Wenn du die Schaltfläche unten anklickst, wird eine <abbr title="JavaScript Object Notation">JSON</abbr>-Datei der gesamten Zitatesammlung erzeugt, die du auf deinem Computer speichern kannst.

en: Refresh link text
de_DE: Text für Aktualisieren-Link

en: Maximum number of iterations for auto-refresh
de_DE: Maximale Anzahl der Durchläufe für Autoaktualisierung

en: Dynamically fetch the first random quote in widget?
de_DE: Dynamisch das erste zufällige Zitat im Widget ermitteln?

en: Check this if your site is cached and the 'random quote' widget always shows a particular quote as the initial quote.
de_DE: Aktiviere dies, wenn deine Seite einen Cache verwendet und das 'Zufälliges Zitat'-Widget jedes Mal ein bestimmtes Zitat als erstes Zitat anzeigt.

[ctx: submit button text]
en: Update Options
de_DE: Optionen aktualisieren

en: All Quotes
de_DE: Alle Zitate

[ctx: submit button text]
en: Add Quote
de_DE: Zitat hinzufügen

en: Quote
de_DE: Zitat

en: Author
de_DE: Urheber

en: Source
de_DE: Quelle

en: Public?
de_DE: Öffentlich?

en: comma separated
de_DE: durch Kommata getrennt

en: The quote field cannot be blank. Fill up the quote field and try again.
de_DE: Das Zitatfeld darf nicht leer sein. Fülle das Zitatfeld und versuche es erneut.

en: Quote added
de_DE: Zitat hinzugefügt

en: Error adding quote
de_DE: Fehler beim Hinzufügen des Zitats

en: Changes saved
de_DE: Änderungen gespeichert

en: Error updating quote
de_DE: Fehler beim Ändern des Zitats

en: Quote deleted
de_DE: Zitat gelöscht

en: Error deleting quote
de_DE: Fehler beim Löschen des Zitats

en: No item selected
de_DE: Kein Eintrag ausgewählt

en: One quote deleted | %d quotes deleted
de_DE[0]: Ein Zitat gelöscht
de_DE[1]: %d Zitate gelöscht

en: Error deleting quotes
de_DE: Fehler beim Löschen der Zitate

en: Quote made public | %d quotes made public
de_DE[0]: Zitat veröffentlicht
de_DE[1]: %d Zitate veröffentlicht

en: Error. Privacy status not changed.
de_DE: Fehler. Sichtbarkeitsstatus nicht geändert.

en: Quote kept private | %d quotes kept private
de_DE[0]: Zitat privat gesetzt
de_DE[1]: %d Zitate privat gesetzt

en: Please choose a file to upload before you hit the 'Import' button
de_DE: Wähle bitte eine Datei zum Hochladen bevor du die 'Import'-Schaltfläche anklickst

en: Invalid file format
de_DE: Ungültiges Dateiformat

en: The file you uploaded is too big. Import failed.
de_DE: Die Datei, die du hochgeladen hast, ist zu groß. Der Import ist fehlgeschlagen.

en: The file uploaded was empty
de_DE: Die hochgeladene Datei war leer

en: Error in JSON file
de_DE: Fehler in JSON-Datei

en: Import failed. Please try again.
de_DE: Import fehlgeschlagen. Bitte erneut versuchen.

en: No quotes imported
de_DE: Keine Zitate importiert

en: One quote imported | %d quotes imported
de_DE[0]: Ein Zitat importiert
de_DE[1]: %d Zitate importiert

en: Nothing to export
de_DE: Nichts zum Exportieren

en: No change in values. Options not updated.
de_DE: Keine Änderung der Werte. Optionen wurden nicht geändert.

en: Options updated
de_DE: Optionen geändert

en: Options not updated
de_DE: Optionen wurden nicht geändert

en: Maximum items
de_DE: Maximale Anzahl

[ctx: confirmation dialog title]
en: Delete?
de_DE: Löschen?

[ctx: confirmation dialog text for deleting a single quote]
en: Are you sure you want to delete this quote?
de_DE: Bist du sicher, dass du dieses Zitat löschen möchtest?

[ctx: confirmation dialog text for deleting multiple quotes]
en: Are you sure you want to delete these quotes?
de_DE: Bist du sicher, dass du diese Zitate löschen möchtest?

[ctx: confirmation dialog button text]
en: Yes
de_DE: Ja

[ctx: confirmation dialog button text]
en: No
de_DE: Nein

en: Go to the first page
de_DE: Gehe zur ersten Seite

en: Go to the previous page
de_DE: Gehe zur vorherigen Seite

en: Go to the next page
de_DE: Gehe zur nächsten Seite

en: Go to the last page
de_DE: Gehe zur letzten Seite

en: Goto page:
de_DE: Gehe zu Seite:

en: Edit
de_DE: Bearbeiten

en: Delete
de_DE: Löschen

[ctx: date and time format]
en: Y/m/d h:i:s A
de_DE: d.m.Y H:i:s

[ctx: date format]
en: Y/m/d
de_DE: d.m.Y

en: Private
de_DE: Privat

en: Public
de_DE: Öffentlich

en: Date
de_DE: Datum

en: Make public
de_DE: Veröffentlichen

en: Keep private
de_DE: Privat setzen
