Quotes Collection v2.0 beta - en to fr_FR translation catalogue (95 entries)

en: Loading...
fr_FR: Chargement...

en: Error getting quote
fr_FR: Erreur d&#39;obtention de la citation

en: Random Quote
fr_FR: Citation au hasard

en: Title
fr_FR: Titre

en: Show author?
fr_FR: Montrer l'auteur ?

en: Show source?
fr_FR: Montrer la source ?

en: Quote added
fr_FR: Citation ajout&ecirc;e

en: Changes saved
fr_FR: Changements sauvegard&eacute;s

en: Quote deleted
fr_FR: Citation effac&eacute;e

en: Author
fr_FR: Auteur

en: Tags
fr_FR: Mots-cl&eacute;s

en: optional
fr_FR: optionnel

en: comma separated
fr_FR: s&eacute;par&eacute; par des virgules

en: Delete
fr_FR: Effacer

en: Edit
fr_FR: Editer

en: Quote
fr_FR: Citation

en: Tags filter
fr_FR: Filtre de tags

en: Comma separated
fr_FR: Séparé par virgule

en: Character limit
fr_FR: Limite des caractères

en: none
fr_FR: aucun

en: Advanced options
fr_FR: Options avancées

en: Random refresh
fr_FR: Rafraîchir aléatoirement

en: Unchecking this will rotate quotes in the order added, latest first.
fr_FR: Décocher cette option va faire défiler les citations dans l'ordre d'ajout, les dernières en premier.

en: Auto refresh
fr_FR: Rafraîchir automatiquement

en: Make public
fr_FR: Rendre public

en: Keep private
fr_FR: Garder privé

[ctx: date and time format]
en: Y/m/d h:i:s A
fr_FR: d/m/Y H:i:s

[ctx: date format]
en: Y/m/d
fr_FR: d/m/Y

en: Private
fr_FR: Privé

[ctx: heading]
en: Add New Quote
fr_FR: Ajouter une nouvelle citation

[ctx: submenu item text]
en: Add New
fr_FR: Nouveau

[ctx: heading]
en: Import Quotes
fr_FR: Importer des citations

[ctx: submenu item text]
en: Import
fr_FR: Importer

[ctx: heading]
en: Export Quotes
fr_FR: Exporter les citations

[ctx: submenu item text]
en: Export
fr_FR: Exporter

[ctx: heading]
en: Quotes Collection Options
fr_FR: Quotes collections : Options

[ctx: submenu item text]
en: All Quotes
fr_FR: Toutes les citations

[ctx: submit button text]
en: Save Changes
fr_FR: Sauvegarder les changements

[ctx: submenu item text]
en: Edit Quote
fr_FR: Modifier la citation

[ctx: list meta, above the quotes list table in the main admin page]
en: All Quotes
fr_FR: Toutes les citations

[ctx: list meta, above the quotes list table in the main admin page]
en: Private
fr_FR: Privé

[ctx: list meta, above the quotes list table in the main admin page]
en: Search results for "%s"
fr_FR: Résultats de recherche pour  "%s"

en: Search
fr_FR: Recherche

en: Browse and choose a <abbr title="JavaScript Object Notation">JSON</abbr> (.json) file to upload, then click the 'Import' button.
fr_FR: Depuis votre ordinateur, cherchez un fichier <abbr title="JavaScript Object Notation">JSON</abbr> (.json) à importer, puis cliquez sur le bouton \"Importer\".

en: Choose a file to upload:
fr_FR: Choisir un fichier à importer :

[ctx: submit button text]
en: Import
fr_FR: Importer

en: When you click the button below, a <abbr title="JavaScript Object Notation">JSON</abbr> file with the entire collection of quotes will be created, that you can save to your computer.
fr_FR: En cliquant sur ce bouton, un fichier <abbr title="JavaScript Object Notation">JSON</abbr> (.json) contenant l'intégralité de vos citations va être créé. Vous pouvez sauvegarder ce fichier sur votre ordinateur.

[ctx: submit button text]
en: Export
fr_FR: Exporter

en: Refresh link text
fr_FR: Actualiser le texte du lien

en: Maximum number of iterations for auto-refresh
fr_FR: Nombre maximum d'itérations pour l’auto-rafraichissement

en: Dynamically fetch the first random quote in widget?
fr_FR: Afficher de façon dynamique la première citation aléatoire dans le widget?

en: Check this if your site is cached and the 'random quote' widget always shows a particular quote as the initial quote.
fr_FR: Cochez cette option si votre site dispose d'un système de cache et si le widget \"Citation aléatoire\" affiche toujours la même première citation.

[ctx: submit button text]
en: Update Options
fr_FR: Mettre à jour les options

en: All Quotes
fr_FR: Toutes les citations

[ctx: submit button text]
en: Add Quote
fr_FR: Ajouter une citation

en: The quote field cannot be blank. Fill up the quote field and try again.
fr_FR: Ce champ ne peut pas être vide.

en: Error adding quote
fr_FR: Une erreur s'est produite lors de l'ajout de la citation.

en: Error updating quote
fr_FR: Une erreur s'est produite lors de la mise à jour de la citation

en: Error deleting quote
fr_FR: Une erreur s'est produite lors de la suppression de la citation

en: No item selected
fr_FR: Aucun élément sélectionné

en: One quote deleted | %d quotes deleted
fr_FR[0]: Une citation supprimée
fr_FR[1]: %d citations supprimées

en: Error deleting quotes
fr_FR: Une erreur s'est produite lors de la suppression des citations

en: Quote made public | %d quotes made public
fr_FR[0]: La citation a été rendue publique
fr_FR[1]: %d ont été rendues publiques

en: Error. Privacy status not changed.
fr_FR: Erreur. Les statuts n'ont pas pu être changés.

en: Quote kept private | %d quotes kept private
fr_FR[0]: La citation est devenue privée
fr_FR[1]: %d citations devenues privées

en: Please choose a file to upload before you hit the 'Import' button
fr_FR: Merci de choisir un fichier avant de cliquer sur le bouton \"Importer\"

en: Invalid file format
fr_FR: Type de fichier non valide

en: The file you uploaded is too big. Import failed.
fr_FR: Echec de l'import. Votre fichier est trop volumineux.

en: The file uploaded was empty
fr_FR: Le fichier importé est vide

en: Error in JSON file
fr_FR: Erreur dans le fichier JSON

en: Import failed. Please try again.
fr_FR: L'import à échoué. Veuillez réessayer.

en: No quotes imported
fr_FR: Aucune citation importée.

en: One quote imported | %d quotes imported
fr_FR[0]: Une citation importée
fr_FR[1]: %d citation importées

en: Nothing to export
fr_FR: Contenu à exporter inexistant

en: No change in values. Options not updated.
fr_FR: Les options n'ont pas été mises à jour car aucun changement n'a été effectué.

en: Options updated
fr_FR: Options mises à jour.

en: Options not updated
fr_FR: Les options n'ont pas pu être mises à jour.

en: Maximum items
fr_FR: Nombre d'éléments maximum

[ctx: confirmation dialog title]
en: Delete?
fr_FR: Supprimer?

[ctx: confirmation dialog text for deleting a single quote]
en: Are you sure you want to delete this quote?
fr_FR: Etes-vous sûr de vouloir supprimer cette citation?

[ctx: confirmation dialog text for deleting multiple quotes]
en: Are you sure you want to delete these quotes?
fr_FR: Etes-vous sûr de vouloir supprimer ces citations?

[ctx: confirmation dialog button text]
en: Yes
fr_FR: Oui

[ctx: confirmation dialog button text]
en: No
fr_FR: Non

en: Go to the first page
fr_FR: Première page

en: Go to the previous page
fr_FR: Page précédente

en: Go to the next page
fr_FR: Page suivante

en: Go to the last page
fr_FR: Dernière page

en: Goto page:
fr_FR: Se rendre à la page :

[ctx: widget name]
en: Random Quote
fr_FR: Citation aléatoire

[ctx: widget description]
en: Random quote from your quotes collection
fr_FR: Citation aléatoire depuis votre collection

en: Refresh feature
fr_FR: Fonction Actualiser

en: every %s sec
fr_FR: toutes les %s secondes

en: Next quote &raquo;
fr_FR: Prochaine citation &raquo;

note: translators: plugin header field 'Name'
en: Quotes Collection
fr_FR: Collections de citations

note: translators: plugin header field 'Description'
en: Quotes Collection plugin with Ajax powered Random Quote sidebar widget helps you collect and display your favourite quotes in your WordPress blog/website.
fr_FR: L'extension Quotes Collection (collections de citation) avec le widget Ajax \"Citation aléatoire\" vous aide à collecter et afficher vos citations favorites sur votre site/blog WordPress.
