Quotes Collection 1.5 - en to ja translation catalogue (65 entries)

en: Next quote
ja: 次の引用文

en: Loading...
ja: ローディング中・・・

en: Error getting quote
ja: 引用に失敗しました

en: Go to the first page
ja: 最初のページへ

en: Go to the previous page
ja: 前のページへ

en: Go to the next page
ja: 次のページへ

en: Go to the last page
ja: 最後のページへ

en: Goto page:
ja: 指定ページへ

en: Nothing added to the database.
ja: データベースに追加する物はありません。

en: Database table not found
ja: データベースのテーブルがありません。

en: There was an error in the MySQL query
ja: MySQLのクエリに間違いが有りました。

en: Quote added
ja: 引用文の追加

en: Quote not updated.
ja: 引用文を更新しない

en: Changes saved
ja: 変更し保存しました

en: Quote deleted
ja: 引用文を削除

en: The quote cannot be deleted
ja: 引用文を削除できません。

en: Add Quote
ja: 引用文を追加

en: Save changes
ja: 保存して変更

en: Back
ja: 戻る

en: The quote
ja: 引用文

en: Author
ja: 作者

en: Source
ja: 引用元（ソース）

en: Tags
ja: タグ

en: Public?
ja: 公開します？

en: optional
ja: オプション

en: comma separated
ja: カンマで区切る

en: Nothing done!
ja: 何もしませんでした。

en: Selected quotes made public
ja: 選択した引用文　'%s'　を公開にしました。

en: Selected quotes made private
ja: 選択した引用文　'%s'　を非公開にしました。

en: Quote(s) deleted
ja: 引用文の削除

en: Edit quote
ja: 引用文の編集

en: Add new quote
ja: 引用文の追加

en: No quotes in the database
ja: データベースに引用文はありません。

en: Edit
ja: 編集

en: Are you sure you want to delete this quote?
ja: 本当にこの引用文を削除しますか？

en: Delete
ja: 削除

en: No
ja: いいえ

en: Yes
ja: はい

en: Bulk Actions
ja: 一括操作

en: Make public
ja: 公開

en: Keep private
ja: 非公開

en: Apply
ja: 適用する

en: Sort by:
ja: 並べ替え:

en: Quote
ja: 引用文

en: Date added
ja: 追加日

en: Date updated
ja: 更新日

en: Visibility
ja: 可視化

en: Go
ja: 実行

en: %d quote
ja: %d 個の引用文があります

en: none
ja: なし

en: Title
ja: タイトル

en: Show author?
ja: 作者を見る？

en: Show source?
ja: ソースを見る？

en: Ajax refresh feature
ja: Ajaxで更新する

en: Advanced options
ja: 高度なオプション

en: Random refresh
ja: ランダムに表示

en: Unchecking this will rotate quotes in the order added, latest first.
ja: このチェックをはずすと、新しいものから、追加した順番に引用分を順次表示します。

en: Auto refresh
ja: Ajaxで更新する

en: every
ja: 毎

en: sec
ja: 秒

en: Tags filter
ja: タグフィルター

en: Comma separated
ja: カンマで区切る

en: Character limit
ja: 文字数制限

en: ASC
ja: 昇順

en: DESC
ja: 降順
