Quotes Collection v2.0.2 - en to nl translation catalogue (98 entries)

en: Loading...
nl: Laden...

en: Error getting quote
nl: Fout bij ophalen citaat

en: Random Quote
nl: Willekeurig Citaat

en: Title
nl: Titel

en: Show author?
nl: Toon auteur?

en: Show source?
nl: Toon bron?

en: Quote added
nl: Citaat toegevoegd

en: Changes saved
nl: Wijzigingen opgeslagen

en: Quote deleted
nl: Citaat verwijderd

en: Author
nl: Auteur

en: Source
nl: Bron

en: optional
nl: Optioneel

en: comma separated
nl: door komma gescheiden

en: Delete
nl: Verwijder

en: Edit
nl: Bewerk

en: Quote
nl: Citaat

en: Public?
nl: Publiek?

en: Make public
nl: Maak publiek

en: Keep private
nl: Laat prive

en: none
nl: geen

en: Advanced options
nl: Uitgebreide opties

en: Random refresh
nl: Willekeurig verversen

en: Unchecking this will rotate quotes in the order added, latest first.
nl: Door dit uit te vinken zullen citaten op volgorde geplaatst worden, de laatste eerst.

en: Auto refresh
nl: Automatisch verversen

en: Comma separated
nl: Door komma gescheiden

en: Character limit
nl: Karakter limiet

en: Go to the first page
nl: Ga naar eerste pagina

en: Go to the previous page
nl: Ga naar vorige pagina

en: Go to the next page
nl: Ga naar volgende pagina

en: Go to the last page
nl: Ga naar laatste pagina

en: Goto page:
nl: Ga naar pagina:

[ctx: date and time format]
en: Y/m/d h:i:s A
nl: d/m/Y H:i:s

[ctx: date format]
en: Y/m/d
nl: d/m/Y

en: Private
nl: Prive

en: Public
nl: Publiek

en: Date
nl: Datum

[ctx: heading]
en: Add New Quote
nl: Nieuw Citaat Toevoegen

[ctx: submenu item text]
en: Add New
nl: Nieuwe Toevoegen

[ctx: heading]
en: Import Quotes
nl: Importeer Citaten

[ctx: submenu item text]
en: Import
nl: Importeer

[ctx: heading]
en: Export Quotes
nl: Exporteer Citaten

[ctx: submenu item text]
en: Export
nl: Exporteer

[ctx: heading]
en: Quotes Collection Options
nl: Quotes Collection Opties

[ctx: submenu item text]
en: Options
nl: Opties

[ctx: submenu item text]
en: All Quotes
nl: Alle Citaten

[ctx: submit button text]
en: Save Changes
nl: Wijzigingen Opslaan

[ctx: submenu item text]
en: Edit Quote
nl: Bewerk Citaat

[ctx: list meta, above the quotes list table in the main admin page]
en: All Quotes
nl: Alle Citaten

[ctx: list meta, above the quotes list table in the main admin page]
en: Public
nl: Publiek

[ctx: list meta, above the quotes list table in the main admin page]
en: Private
nl: Prive

[ctx: list meta, above the quotes list table in the main admin page]
en: Search results for "%s"
nl: Zoekresultaten voor "%s"

en: Search
nl: Zoek

en: Browse and choose a <abbr title="JavaScript Object Notation">JSON</abbr> (.json) file to upload, then click the 'Import' button.
nl: Doorzoek en selecteer een <abbr title="JavaScript Object Notation">JSON</abbr> (.json) bestand om te uploaden, klik daarna op de 'Importeer' knop.

en: Choose a file to upload:
nl: Selecteer bestand om te uploaden:

[ctx: submit button text]
en: Import
nl: Importeer

en: When you click the button below, a <abbr title="JavaScript Object Notation">JSON</abbr> file with the entire collection of quotes will be created, that you can save to your computer.
nl: Als je op de onderstaande knop klikt, wordt een <abbr title="JavaScript Object Notation">JSON</abbr> bestand met de gehele collectie citaten aangemaakt, die je op je computer kunt opslaan.

[ctx: submit button text]
en: Export
nl: Exporteer

en: Refresh link text
nl: Link tekst verversen

en: Maximum number of iterations for auto-refresh
nl: Maximaal aantal herhalingen voor automatisch verversen.

en: Dynamically fetch the first random quote in widget?
nl: Dynamisch de eerste willekeurige citaat in widget ophalen?

en: Check this if your site is cached and the 'random quote' widget always shows a particular quote as the initial quote.
nl: Dit aanvinken als je site gebruikt maakt van caching en de 'willekeurige citaat' widget altijd een bepaalde citaat als eerste citaat toont.

[ctx: submit button text]
en: Update Options
nl: Wijzig Opties

en: All Quotes
nl: Alle Citaten

[ctx: submit button text]
en: Add Quote
nl: Citaat Toevoegen

en: The quote field cannot be blank. Fill up the quote field and try again.
nl: Het citaat veld kan niet leeg blijven. Vul dit veld in en probeer het opnieuw.

en: Error adding quote
nl: Fout tijdens toevoegen citaat

en: Error updating quote
nl: Fout tijdens wijzigen citaat

en: Error deleting quote
nl: Fout tijdens verwijderen citaat

en: No item selected
nl: Geen item geselecteerd

en: One quote deleted | %d quotes deleted
nl[0]: 1 citaat verwijderd
nl[1]: %d citaten verwijderd

en: Error deleting quotes
nl: Fout tijdens verwijderen citaten

en: Quote made public | %d quotes made public
nl[0]: Citaat publiek gemaakt
nl[1]: %d citaten publiek gemaakt

en: Error. Privacy status not changed.
nl: Fout. Privacy status niet gewijzigd.

en: Quote kept private | %d quotes kept private
nl[0]: Citaat prive gebleven
nl[1]: %d citaten prive gebleven

en: Please choose a file to upload before you hit the 'Import' button
nl: Selecteer svp een bestand om te uploaden voordat je op de 'Importeer' knop drukt.

en: Invalid file format
nl: Ongeldig bestandsformaat

en: The file you uploaded is too big. Import failed.
nl: Het te uploaden bestand is te groot. Importeren mislukt.

en: The file uploaded was empty
nl: Het geuploade bestand was leeg

en: Error in JSON file
nl: Fout in JSON bestand

en: Import failed. Please try again.
nl: Importeren mislukt. Probeer svp opnieuw.

en: No quotes imported
nl: Geen citaten geimporteerd

en: One quote imported | %d quotes imported
nl[0]: 1 citaat geimporteerd
nl[1]: %d citaten geimporteerd

en: Nothing to export
nl: Niets om te exporteren

en: No change in values. Options not updated.
nl: Geen verschil in waardes. Opties niet gewijzigd.

en: Options updated
nl: Opties gewijzigd

en: Options not updated
nl: Opties niet gewijzigd

en: Maximum items
nl: Maximaal aantal items

[ctx: confirmation dialog title]
en: Delete?
nl: Verwijder?

[ctx: confirmation dialog text for deleting a single quote]
en: Are you sure you want to delete this quote?
nl: Weet je zeker dat je deze citaat wilt verwijderen?

[ctx: confirmation dialog text for deleting multiple quotes]
en: Are you sure you want to delete these quotes?
nl: Weet je zeker dat je deze citaten wilt verwijderen?

[ctx: confirmation dialog button text]
en: Yes
nl: Ja

[ctx: confirmation dialog button text]
en: No
nl: Nee

[ctx: widget name]
en: Random Quote
nl: Willekeurig Citaat

[ctx: widget description]
en: Random quote from your quotes collection
nl: Willekeurig citaat van je collectie citaten

en: Refresh feature
nl: Ververs Optie

en: every %s sec
nl: iedere %s sec

en: Next quote &raquo;
nl: Volgend citaat &raquo;

note: translators: plugin header field 'Description'
en: Quotes Collection plugin with Ajax powered Random Quote sidebar widget helps you collect and display your favourite quotes in your WordPress blog/website.
nl: De plugin Quotes Collection met Ajax ondersteunde Willekeurige Citaat zijbalk widget helpt je om je favoriete citaten te verzamelen en in je WordPress blog te tonen.
