Quotes Collection 2.0 - en to uk translation catalogue (95 entries)

[ctx: widget description]
en: Random quote from your quotes collection
uk: Випадкова цитата з вашої колекції

en: Title
uk: Заголовок

en: Show author?
uk: Показати автора?

en: Show source?
uk: Показати джерело?

en: Refresh feature
uk: Оновлення з використанням Ajax

en: Advanced options
uk: Додаткові налаштування

en: Random refresh
uk: Оновлення у випадковому порядку

en: Unchecking this will rotate quotes in the order added, latest first.
uk: Зніміть галочку, щоб показувати у порядку додавання (останні першими)

en: Auto refresh
uk: Автоматичне оновлення

en: every %s sec
uk: кожні %s сек

en: Tags filter
uk: Фільтр по тегам

en: Comma separated
uk: Відділити комами

en: Character limit
uk: Ліміт символів

en: none
uk: без обмежень

en: Loading...
uk: завантаження...

en: Error getting quote
uk: Помилка отримання цитати

en: Next quote &raquo;
uk: Наступна цитата &raquo;

[ctx: heading]
en: Add New Quote
uk: Додавання нової цитати

[ctx: submenu item text]
en: Add New
uk: Додати нову

[ctx: heading]
en: Import Quotes
uk: Імпортувати цитати

[ctx: submenu item text]
en: Import
uk: Імпорт

[ctx: heading]
en: Export Quotes
uk: Експортувати цитати

[ctx: submenu item text]
en: Export
uk: Експорт

[ctx: heading]
en: Quotes Collection Options
uk: Налаштування колекції цитат

[ctx: submenu item text]
en: Options
uk: Налаштування

[ctx: submenu item text]
en: All Quotes
uk: Усі цитати

[ctx: submit button text]
en: Save Changes
uk: Зберегти зміни

[ctx: submenu item text]
en: Edit Quote
uk: Редагувати цитату

[ctx: list meta, above the quotes list table in the main admin page]
en: All Quotes
uk: Усі цитати

[ctx: list meta, above the quotes list table in the main admin page]
en: Public
uk: Публічні

[ctx: list meta, above the quotes list table in the main admin page]
en: Private
uk: Приватні

[ctx: list meta, above the quotes list table in the main admin page]
en: Search results for "%s"
uk: Результати пошуку "%s"

en: Search
uk: Пошук

en: Browse and choose a <abbr title="JavaScript Object Notation">JSON</abbr> (.json) file to upload, then click the 'Import' button.
uk: Оберіть <abbr title="JavaScript Object Notation">JSON</abbr> (.json) файл для завантаження і потім натисніть кнопку 'Імпорт'.

en: Choose a file to upload:
uk: Оберіть файл для завантаження

[ctx: submit button text]
en: Import
uk: Імпорт

en: When you click the button below, a <abbr title="JavaScript Object Notation">JSON</abbr> file with the entire collection of quotes will be created, that you can save to your computer.
uk: Після натискання на кнопку нижчу, буде створено <abbr title="JavaScript Object Notation">JSON</abbr> файл з усією колекцією цитат, який можна зберегти на ваш комп'ютер.

[ctx: submit button text]
en: Export
uk: Експорт

en: Refresh link text
uk: Оновити

en: Maximum number of iterations for auto-refresh
uk: Максимальна кількість спроб автоматичного оновлення

en: Dynamically fetch the first random quote in widget?
uk: Завантажувати першу випадкову цитату?

en: Check this if your site is cached and the 'random quote' widget always shows a particular quote as the initial quote.
uk: Натисніть, якщо сайт використовує кеш і віджет 'random quote' завжди відображає ту саму цитату як початковий вибір.

[ctx: submit button text]
en: Update Options
uk: Налаштування оновлення

en: All Quotes
uk: Усі цитати

[ctx: submit button text]
en: Add Quote
uk: Додати цитату

en: Quote
uk: Цитата

en: Author
uk: Автор

en: Source
uk: Джерело

en: Tags
uk: Теги

en: Public?
uk: Публічна?

en: optional
uk: опціонально

en: comma separated
uk: розділені комами

en: The quote field cannot be blank. Fill up the quote field and try again.
uk: Поле цитати не може бути порожнім. Будь-ласка, заповніть поле цитати.

en: Quote added
uk: Цитату додано

en: Error adding quote
uk: Помилка додавання цитати

en: Changes saved
uk: Зміни збережено

en: Error updating quote
uk: Помилка оновлення цитати

en: Quote deleted
uk: Цитату видалено

en: Error deleting quote
uk: Помилка видалення цитати

en: No item selected
uk: Нічого не обрано

en: One quote deleted | %d quotes deleted
uk[0]: %d цитата видалена
uk[1]: %d цитат видалено

en: Error deleting quotes
uk: Помилка видалення цитат

en: Quote made public | %d quotes made public
uk[0]: %d цитата стала публічною
uk[1]: %d цитат стали публічними

en: Error. Privacy status not changed.
uk: Помилка. Статус публічності не змінено

en: Quote kept private | %d quotes kept private
uk[0]: %d цитата стала приватною
uk[1]: %d цитат стали приватними

en: Please choose a file to upload before you hit the 'Import' button
uk: Будь-ласка, оберіть файл для завантаження і натисніть кнопку 'Імпорт'

en: Invalid file format
uk: Формат файлу некоректний

en: The file you uploaded is too big. Import failed.
uk: Файл завеликий. Імпорт не виконано.

en: The file uploaded was empty
uk: Файл імпорту пустий

en: Error in JSON file
uk: Помилка у JSON файлі

en: Import failed. Please try again.
uk: Імпорт не виконано. Спробуйте ще раз.

en: No quotes imported
uk: Жодних цитат не імпортовано

en: One quote imported | %d quotes imported
uk[0]: %d цитату імпортовано
uk[1]: %d цитат імпортовано

en: Nothing to export
uk: Нічого експортувати

en: No change in values. Options not updated.
uk: Немає змін у значеннях. Опції не оновлено.

en: Options updated
uk: Опції оновлено

en: Options not updated
uk: Опції не оновлено

en: Maximum items
uk: Максимум елементів

[ctx: confirmation dialog title]
en: Delete?
uk: Видалити?

[ctx: confirmation dialog text for deleting a single quote]
en: Are you sure you want to delete this quote?
uk: Ви впевнені, що бажаєте видалити цитату?

[ctx: confirmation dialog text for deleting multiple quotes]
en: Are you sure you want to delete these quotes?
uk: Ви впевнені, що бажаєте видалити ці цитати?

[ctx: confirmation dialog button text]
en: Yes
uk: Так

[ctx: confirmation dialog button text]
en: No
uk: Ні

en: Go to the first page
uk: До першої сторінки

en: Go to the previous page
uk: До попередньої сторінки

en: Go to the next page
uk: До наступної сторінки

en: Go to the last page
uk: До останньої сторінки

en: Goto page:
uk: Перейти до сторінки:

en: Edit
uk: Редагувати

en: Delete
uk: Видалити

en: Private
uk: Приватні

en: Public
uk: Публічні

en: Date
uk: Дата

en: Make public
uk: Зробити публічною

en: Keep private
uk: Зробити приватною
